drukuj 2022-10-20
Wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikcyjnej

Wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej

Zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2020 r. poz. 1062), każdy, bez konieczności wykazania interesu prawnego lub faktycznego, ma prawo poinformować podmiot publiczny o braku dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej, o których mowa w art. 6 pkt 1 lub 3 ustawy.
Osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej, zwanym dalej „wnioskiem o zapewnienie dostępności”.
Wniosek o zapewnienie dostępności jest wnoszony do podmiotu publicznego, z którego działalnością jest związane żądanie zapewnienia dostępności zawarte we wniosku.

Wniosek o zapewnienie dostępności powinien zawierać:

  1. dane kontaktowe wnioskodawcy,
  2. wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym,
  3. wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą,
  4. wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.

Podmiot do którego kierowany jest wniosek o zapewnienie dostępności ma 14 dni na zapewnienie dostępności w zakresie zawartym we wniosku. W szczególnych przypadkach, po uprzednim skontaktowaniu się z wnioskodawcą i podaniu przyczyny opóźnienia, podmiot może wyznaczyć inny termin na zapewnienie dostępności, nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.

Gdy zapewnienie dostępności w zakresie określonym we wniosku o zapewnienie dostępności jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, podmiot publiczny niezwłocznie zawiadamia wnioskodawcę o braku możliwości zapewnienia dostępności i zapewnia dostęp alternatywny. W zawiadomieniu podmiot publiczny uzasadnia swoje stanowisko, w szczególności wskazuje okoliczności uniemożliwiające zapewnienie dostępności w zakresie określonym we wniosku.

Wnioski o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej można składać w następujący sposób:

  1. w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej”
    • osobiście w sekretariacie Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego w Łodzi – na VII piętrze budynku przy Al. Piłsudskiego 12, od poniedziałku do piątku w godzinach : 7.30 – 15.30
    • drogą pocztową na adres: Biuro Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego w Łodzi, al. Piłsudskiego 12, 90-051 Łódź.
  2. drogą elektroniczną
    • na adres: sekretariat@bppwl.lodzkie.pl (w temacie e-maila proszę wpisać „Wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej”
    • poprzez ePUAP: /BPPWL_Lodz/skrytka

W przypadku niezapewnienia dostępności, wnioskodawcy służy prawo złożenia skargi na brak dostępności. Skargę wnosi się do Prezesa Zarządu PFRON, w terminie 30 dni, zgodnie z zapisami art. 32 ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Pobierz załącznik:

Wzór wniosku o zapewnienie dostępności [docx]

Wzór wniosku o zapewnienie dostępności [pdf]

Data utworzenia:
2022-10-20 10:38:13
Autor:
Szałowski Jakub
Data modyfikacji:
2022-10-20 10:43:31
Zmodyfikował:
Szałowski Jakub
Wersja: